Nejčastější otázky a odpovědi na ně

V zásadě existují dva způsoby výroby ozonu. Ultrafialový a koronový výboj. Většina zařízení používá metodu koronového výboje, který v podstatě simuluje blesk. Zařízení využívající ultrafialové záření je obtížné najít, protože je neefektivní, drahé na provoz, nespolehlivé a velmi nákladné na obsluhu ve srovnání s dostupným koronovým výbojovým zařízením.

Jakmile se v generátoru ozon vytvoří a rozptýlí se v místnosti, část z něj se rozpadne zpět na kyslík. K tomuto kroku dochází přirozeně (přirozený rozklad neboli revize kyslíku) v důsledku chemické nestability ozonu. Rozpad ozonu je urychlován mnoha faktory jako např. přítomnost koberců, závěsů, množství organického materiálu (virů, plísní, roztočů …) atd. Oxidační reakcí s bakteriemi dochází rovněž k výrazné spotřebě ozonu. Ozon má „poločas rozpadu“ asi 30 minut. To je vědecký způsob, jak říct, že po třiceti minutách se polovina ozonu převede zpět na kyslík. Potom za dalších 30 minut se polovina zbývajícího ozónu převede zpět na kyslík, a tak dále, dokud se ozon v místnosti zcela přirozeně nepřemění zpět na kyslík. Proto ozón, i když je velmi silný, prostě udělá svou práci a zmizí.

Jako u jakéhokoli tradičního dezinfekčního a dezodoračního ošetření. Dezinfekce ozonem je účinná do té doby, dokud se nezmění vnější podmínky životního prostředí, jako například nárůst mikrobiálního znečištění. U běžných domácností se doporučuje ozonovat 2x ročně, u komerčně využívaných prostor, hotelů, veřejné dopravy, škol atd. je to dle způsobu a využití i několikrát za rok. V době chřipkových epidemií a v současné situaci ohledně šíření onemocnění COVID-19 je více než vhodné frekvenci čištění ozonem zvýšit.

Příprava na čištění ozonem je velice jednoduchá. Vlastně je pouze jediné pravidlo – v místnosti nesmí zůstat nic živého tzn. žádná rostlina, rybičky nebo křeček. Ideální je otevřít všechny skříně, vysunout šuplíky. Z místnosti není potřeba nic vynášet ani přikrývat.

Na každou místnost je potřeba dle velikosti 30 až 60 minut kdy bude probíhat čištění ozonem. Poté se do místnosti dalších 30 minut nesmí vstoupit (probíhá rozpad ozonu zpět na kyslík) a pak se již jen vyvětrá na cca 60 – 120 minut. Celý byt tedy potrvá dohromady i s odvětráním asi 2,5 hodiny.

Ozon eliminuje podráždění způsobené fenolovými plyny jejich oxidací. Fenolové plyny jsou neviditelnou součástí tabákového kouře, který způsobuje např. pálení očí a vytváří nepříjemné pachy. Ozon zcela zbavuje prostředí účinků kouře, nefiltruje pouze viditelné částice jako elektronické čističe vzduchu.

Ne, ozon neodstraní skvrny ani nahromaděný nikotin. Ozon dezodorizuje a pomůže dekontaminovat problém, ale neodstraní skutečnou látku.

Ne. Ozon ničí (oxiduje) zdroj zápachu. V případě plísní se však zápach vrátí, pokud se nemůžete zbavit vlhkosti, která je zdrojem plísní.

Protože je ozon vyroben z kyslíku a po použití se opět přeměňuje na čistý kyslík, zmizí beze stopy. Ozon dezinfikuje nebo rozkládá škodlivé bakterie nebo znečišťující látky, na rozdíl od většiny dezinfekčních prostředků. Obecně tedy neexistují žádné vedlejší produkty.

No, radost s ozonu mít určitě nebude. Hmyz je mnohem citlivější na zápach než lidé. Když cítí přítomnost ozonu, utíkají se schovat. Ozón zasahuje všechny díry, škvíry a místa, kde se hmyz obvykle skrývá, vytváří nepřátelské prostředí a brání jim v návratu.

Kompletní ceník najdete ZDE

Pár příkladů:

  • Vyčištění osobního automobilu u Vás doma stojí 350 Kč vč.DPH a trvá cca 20 minut.
  • Byt 2+1 tzn. 3 místnosti stojí 1050 Kč vč. DPH a celý byt je za cca 60 minut vyčištěný.
  • Byt 3+1 tzn. 4 místnosti stojí 1400 Kč vč. DPH a celý byt je za cca 60 minut vyčištěný.